finansal yönetim-ipuçları

Başarılı bir iş kurmak kolay bir başarı değildir. Özellikle finansal yönetim konusunda, yorucu zihni çabalar gerektirir. Zorluklar burada bitmiyor. Aslında, başarılı bir iş yürütmek omzunuzda artık daha fazla sorumluluk sahibi olduğunuz anlamına gelir. Çalışanlarınız size bağımlıdır ve aldığınız kararlar sadece sizi değil aynı zamanda çalışanlarınızı da etkileyecektir. İyi liderler her yargıyı daima dikkatle değerlendirirler. Buna işletme finansmanı da dahildir.

Küçük İşletmeler İçin Finansal Yönetim İpuçları

Eski veya yeni herhangi bir işletme uygun mali kayıtlar ve yönetim sistemi ile yapılandırılır. Girişim bir ekonomik krizden mustarip olursa, hem işletme müdürü hem de çalışanlar için aynı derecede zahmetli olacaktır. Kuruluşunuzun bu kargaşa yüzünden acı çekmemesi için, küçük işletme yöneticileri için finansal yönetim ipuçlarını bir araya getirdik.

Finans eğitimi öğrencileri olarak teorik bilgilerin yanında günce hayata dönük uygulama örnekleri üzerinde de çalışmak, finansal teori ile pratiği birleştirmek hayata atıldığınızda başarı ihtimalinizi çok daha yükseltecektir.

Kötü planlama başarısızlığa neden olabilir

Planlama, kendiniz için belirlediğiniz herhangi bir hedefe ulaşmanın özüdür. Kötü bir strateji veya herhangi bir mali yönetim sistemine sahip olmadığınızda, bir felâkete sahip olmuş olabilirsiniz. Üç ayda bir veya yarım yıllık işletme bütçelerine sahip olacak şekilde planlama yapmak en iyisidir. Bütçelemeyi yakından takip edin; bu, yolunuza gelecek olan harcamaların ve işletmenizin kazanacakları ile ilgili net bir fikre sahip olmanızı sağlayacaktır.

İş ve kişisel mali durumunuzu birbirinden ayırın

Bir işletmeyi işletirken, kişisel hayatınızı mümkün olduğunca ayrı tutmalısınız. Bu ayrıca kişisel maliyenizi de içerir. Şahsen az para kazanıyorsanız, iş tasarruflarınızı incelemek cazip olabilir. Fakat bu sizin için felaket olabilir. İhtiyaçlarınızı yerine getirdiğinizde, o parayı işinize geri koyacağınızı söyleyebilirsiniz. Bu tür bir hareket, girişiminizle ilgili finansman için bütçenin tamamını bozabilir. İşletme nakiti tükenirse, müşteriler, tedarikçiler ve çalışanlar da dahil olmak üzere herkesi olumsuz yönde etkileyecektir.

Durum tam tersi olabilir. Maliyetiniz azaldıkça sermayenizi işinize daha fazla yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bundan kaçınmanız önerilir.

Düzenli hesap sisteminiz olsun

Masraflarınızı takip etmenin bir yolu, fonlarınızı takip edebilmeniz için düzenli bir sisteme sahip olmaktır. Harcamalarınızı ve satış geçmişinizi faturalar şeklinde saklayın. Dijital veya basılı halde olabilirler. Kazanç ve yatırımlar kaydedilmezse hiçbir iş başarılamaz. Ayrıca, dolandırılma ihtimalini de azaltacaktır.

Müşterilerin geç ödeme yapma ihtimalini unutmayın

İşiniz gelişiyor ve başarılı işlemler yapıyor olabilirsiniz. Fakat ödeme tarihlerini vade bitimini erteleyen müşteriler var. İşletmeleri nakit akışı problemlerine sokabilecekleri için bu müşterilere dikkat edin. Bu durumda uygulanabilecek taktik, kredi satışları veya hizmet sunmadan önce yeni müşterilere gereken özeni göstermektir. Müşterinin geç ödeme geçmişi varsa, söz konusu tutarı zamanında teslim etme konusundaki konumunuzu açıklığa kavuşturun.

Nakit yedek bulundurun

İşletme bir başlangıç işletmesi ​​ise, o zaman tüm finansal planlarınızın bir kredi ile çözülmeyeceğini anlamalısınız. Aslında, en iyi yöntem kişisel tasarruflar veya işgücü sermayesi ile yatırım yapmaktır. Bankaların küçük işletmeler için çok sıkı kredi gereklilikleri olduğunu bilmelisiniz. Çoğu durumda bankalar, kurucunun işletmedeki ilk yatırımını gördüklerinde size sadece bir kredi verirler.

Gereksiz harcamalardan kaçının

Onları almaya güç yetmiyorsa hiçbir ofise lüks öğeler gerekmez. Yaptığınız bütçeyi izleyin ve nereden tasarruf edebileceğinizi görün. Eğer mutlaka ofiste olması gereken bir şey değilse, almaya çalışmayın.

Çalışanlarınızın temel maaşlarını ve diğer haklarını ödemek sizin sorumluluğunuzdadır. Fakat ister bir start-up işi yapın ya da iyi kurulmuş bir şirkete sahip olun, kârınız çalışanlarınızın ekstra imkânı sunmak için yeterli değilse, o zaman buna gerek yoktur. İşletme masraflarınızı yönetmeyi öğrenin.

Aldığınız tüm kararlar hayatınızdaki en iyi karar olmayacaktır. Ancak işiniz sırasında dikkatli olmak için en iyi yollardan gidin. Kuruluşunuzu başarıyla yönetmek ve finansal sorunları önlemek için burada anlattığımız tüm adımları titizlikle uygulayın. İşletmenizin eski veya yeni olması gerçeğine bakılmaksızın, bu finansal yönetim ipuçları yol gösterici ilkeleriniz olabilir.

Küçük İşletme Sahipleri için 6 Finansal Yönetim İpucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir