finansal inovasyon

Son yılların şiddetli ve uzun süren mali krizlerini takip eden herkes Türevler, Swaplar, Kredi Temerrüt Swapları gibi Egzotik Finansal Ürünler’in oynadığı zararlı rolün farkındadır.

Bunun yerine riske karşı korunmak için kullanıldığı söylenen bu belgeler, küresel finansal sistemin ve küresel ekonominin sağlığı için toksik hale geldi.

Bunun nedeni, ilk ortaya çıktıklarında istikrarı öngören ve riske karşı korunma aracı olarak nitelendirilen finansal yenilikçi araçların yükümlülük haline geldiği, bunun sonucunda fiyatlama riskinde iyi olmaması ve sonuçta varsayılanlara karşı korunmanın sağlanamamasıdır.

Finansal Yenilik Nedir?

Devam etmeden önce, finans eğitimi alan öğrencilerimizin finansal yenilik (Financial Innovation) ile ne kastedildiğini anlamaları uygun olur. Yönetim öğrencileri, MBA’ları ve diğer kursları sırasında öğrendikleri gibi, finansal araçlar genellikle fiyat, faktör riski, karşı tarafların varsayılanları gibi risklere karşı korunma amacıyla icat edilmiştir. Buna ek olarak, finans alanında yapılan yenilikler, finansal ve fiziksel varlıkların, ekonomik döngüler nedeniyle aniden değer kaybedebileceği ve aynı zamanda finansal piyasalarda vahşi devrime yol açan tedbirlerin ötesine geçebilme ihtimalinden de kaynaklanmaktadır.

Dolayısıyla, varlıklarını değerli varlıklardan “türettikleri” için adlandıran türevler, varlıkların alıcılarını ve satıcılarını aşırı dalgalanmaya ve vahşi fiyat hareketlerine karşı koruyacak şekilde oluşturulur.

İstikrarlı bir şekilde yönetildiği ve kontrol edildiği müddetçe, inovasyon iyidir. Gerçekten de, yalnızca son birkaç on yılın finansal yenilikleri nedeniyle tüketicilerin tasarrufları, portföyleri ve varlıkları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmişlerdir.

Finansal Yeniliği İyi Yönde Nasıl Kullanabiliriz?

Bu nedenle, finansal yeniliğin sona ermesi gerektiğini düşünmüyor olsak da, topluma fayda sağlayan ve aşırı derecede karmaşık hale gelmeyen, finansal yeniliği kesinlikle savunuyoruz. Gerçekten de, yalnızca finansal kazanç elde etmenin bir yolu olarak değil, yoksulların durumunun iyileştirilmesi amacıyla finansal inovasyonun nasıl gerçekleştirildiğine dair birçok örnek bulunmaktadır.

Bunlara Nobel Ödüllü Bangladeşli Banker ve Sosyal Girişimci Muhammed Yunus’un öncülük ettiği Mikro Kredi Girişimi, Grameen Bank ile bugüne kadar yapısal kredilere erişimi mümkün olmayan kadınlara bankacılık getirmeyi başardı.

Şüphesiz Batı’da dahi, Mali Korumayı zorunlu bir şekilde birleştiren Bankacılar’ın toplumsal sorumlulukla birleştiren Emtia Borsaları, kötü hasatlara, hava değişikliklerine ve hatta saf spekülasyonlara karşı çiftçilere yardım etmesi gibi birçok örnek bulunmaktadır.

Kârlar Tek Kriter Değildir

Böylece, finansal yenilik, kârlılığı toplumsal değişim ile gerçekten birleştirmeyi temel aldığı sürece, iş dünyasındaki ve finans dünyasındaki her şey gibi, daha sonra, kabul edilmesi ve hatta desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerekir.  Bununla birlikte, finansal inovasyon, spekülasyonun bir başka örneği haline geldiğinde, tek amacı daha fazla para kazanmaktır, o zaman kesinlikle endişelenmemiz gereken bir şeydir.

Finansal Araçlarla Yüksek Hızlı Ticaretin Ortağı Çıkardığı Tehditler

Üstelik, yüksek hızlı ticaret ve elektronik ticaretin ortaya çıkışı, ileri teknolojiyle aşırı karmaşık finansal ürünlerin evliliği, teknolojik değişim hızının ve karmaşıklığının arttırılması, tehlikeli bir durumdur. Nitekim şu anda bilgisayarların tüccarların piyasalarda gerçekleştirdikleri işlemleri devralması, bir gün, neler olup bittiğini anlayan çok fazla uzman olmayacak demek oluyor.

SONUÇ

Kesin olarak, finansal inovasyon piyasalarda verimlilik sağlamıştır. Bununla birlikte, bazen, bu yenilik insan ve insancıl düşüncelerle düzeltilmelidir. Tıpkı dinamit gibi buluşların ve atomun parçalanması gibi bilimsel başarıların aynı zamanda yıkıcı sonuçlara yol açmış olması gibi. Açgözlülüğün bazen felakete neden olabileceğinin farkına varılmamasına dayanan finansal yenilik bile, dünyanın son on yılda zor yolu öğrendiği gibi kesinlikle bunun sorunlara yol açacağı düşünülmektedir.

Finansal Yenilik Neden İyi ve Kötü Bir Kuvvet Olabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir